Svet-Stranek.cz
pomoc pro majitele psů s problematickým chováním, výcvik psů, venčení psů, ubytování psů
problémové chování psů

jak si vybrat štěně:pomoc pro majitele psů s problematickým chováním, výcvik psů, venčení psů, ubytování psů

jak si vybrat štěně

Jak postupovat při výběru štěněte? Pokud chcete mít spokojeného psa, nemyslete při výběru pouze na sebe, ale především dobře zvažte, jaké potřeby má ten či onen pes...
Výběr správného štěněte je bezpochyby hlavním předpokladem pro spokojené a šťastné soužití.
 
Podle čeho tedy vybírat?
 

Prvním aspektem, který musíme brát v úvahu je rasa.

Každá psí rasa byla šlechtěna k jinému účelu a pro jiné podmínky. Některé rasy jsou pracovní, jiné bojové, další zase společenské. Je tedy nutné se zamyslet, k čemu psa chceme a jakou funkci bude v rodině vykovávat.

Zde si taky musíme dobře rozmyslet, zda mu jsme schopni poskytnout odpovídající podmínky k životu. Myslet si, že si časově vytížená rodina pořídí do malého městského bytu napr. huskyho a čekat, že se pes přizpůsobí a bude spokojený, by bylo naivní.
 
Druhým, ale neméně důležitým akpektem je temperament (aktivita) psa.

Stejně tak, jako je každý člověk jinak aktivní, tak i psi stejné rasy mají vrozenou jinou aktivitu. Proto je třeba při výběru štěňata chvíli pozorovat a zjistit, jak aktivní které z nich je. Není nic horšího, než když si např. málo aktivní člověk vybere hyperaktivní štěně. Tito dva pak nebudou v společném soužití nikdy spokojeni.

 

A s jako aktivitou se můžeme u psů setkat:

 

  • velmi aktivní (hyperaktivní): jsou mezi ostatními štěňaty snadno rozeznatelní. Nikdy se nezastaví, neustále něco podnikají. Budí ostatní spící štěňata, chytají Vás za nohu, perou se s kusem hadru. Prostě neposedí ani chvilinku v klidu.
  • aktivní: vždy se rádi účastní všech her, procházek aktivit. Jsou mezi prvními a k jakékoli činnosti je nemusíte přemlouvat dvakrát.
  • normální: tito psi jsou ideální volbou pro běžnou rodinu. Když se něco děje, účastní se. Když je však doba na klid a odpočinek, velmi dobře se přizpůsobí.
  • pasivní: tento typ psa uvidíte většinou sedět nebo ležet. Veškeré dění pozorují většinou jen z povzdálí, málokdy se aktivně účastní. K většině aktivit je musíte i vícekrát přemlouvat.

Před výběrem se tedy upřímně podívejte na sebe a zvažte svou míru aktivity a své potřeby. Pak vybírejte hlavou a srdcem. Oči (vzhled psa) by měly být vždy až na posledním místě!

 

Přeji šťastnou ruku při výběru...